Strony

piątek, 24 sierpnia 2012

Antologia "Opowieści ze świata wiedźmina" [zapowiedź]


Wydawnictwo Solaris planuje wydanie antologii opowiadań rosyjskich pisarzy - "Opowieści ze świata wiedźmina". Poniższa informacja - jak również wstępny projekt okładki - pochodzi z bloga Wojciecha Sedeńki, który znajdziecie pod TYM adresem.

I wszystko już wiadomo. Tajemniczą antologią, którą mniej więcej od wiosny tak skrycie przygotowuję razem z Pawłem Laudańskim, jest antologia rosyjskich pisarzy - Opowieści ze świata wiedźmina, będąca swoistym hołdem dla autora bardzo popularnej w Rosji sagi wiedźmińskiej. Myślę nawet, że jest tam ona bardziej popularna niż nad Wisłą.

Kilku autorów, w tym Nik Pierumow, już wcześniej napisało wiedźmińskie opowiadania, nigdzie jednak ich nie publikowali. Razem z Pawłem postanowiłem wykorzystać ten potencjał i zwrócić się o takie opowiadania do absolutnie najlepszych pisarzy rosyjskiej fantasy. Odpowiedziało na nasz apel 90% pisarzy z naszej listy. Wśród autorów m.in.: Nik Pierumow, Maria Galina, Michaił Uspienskij, Olesandr Zołotko, Władimir Arieniew, Wocha Wasiljew, Leonid Kudriawcew,

Opowiadania są bardzo zróżnicowane, ale trzymają wysoki poziom. Umiejscowione są w świecie Wiedźmina, ich bohaterami są znane z tego świata postaci: Jaskier, Geralt, czarodziejki. Jest też opowiadanie współczesne, bardzo przewrotne, gdzie pojawia się postać pisarza, pana Andrzeja. Są teksty nostalgiczne, poetyczne i przesycone akcją i humorem, tak jak to w prozie Sapkowskiego bywa.

Wstępny projekt okładki, choć nam się bardzo on podoba, przygotował Tomek Maroński. Z dużą satysfakcją go prezentuję. Opowiadania są już w przekładzie, wśród tłumaczy Agnieszka Chodkowska-Gyurics, Iwona Czapla, Witold Jabłoński i Paweł Laudański. Chcielibyśmy zdążyć z tytułem na koniec roku, czy się uda – zobaczymy.

Czy Was zaskoczyłem? Nikt się takiej książki chyba nie spodziewał, nikt nie odgadł tematyki tajemniczej antologii. Ale, jak tu już pisałem, nie interesują mnie antologie gotowe, kupowane od agentów. Najlepiej skomponować coś ze swoich składników, pobudzić do działania pisarzy. W tym przypadku się udało.6 komentarzy:

 1. O ile sam pomysł niezły, okładka rodem z gier RPG mi nie odpowiada. Pozdrawiam gorąco.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie, nie, nie...
  Okładka okropna, wiedźmiński świat autorstwa kogoś innego niż Sapkowski- zdecydowanie odpada!

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja chętnie zajrzę, dla porównania :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Okładka ohydna, ale i tak muszę mieć tę książkę. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mi szczerze mówiąc okładka nawet się podoba, a książkę chętnie kupiłabym. ;D

  OdpowiedzUsuń
 6. Okładka niezbyt mi się podoba, a Wiedźmin bez Sapkowskiego to nie Wiedźmin, ale szczerze mówiąc jestem zaciekawiony jakby on wyszedł innym autorom.

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...