Strony

sobota, 13 października 2012

Elsenborn - Piotr Langenfeld [zapowiedź]

© Ender Warbook

Lektura książki "Elsenborn" wciąga szybko i niepostrzeżenie. Warto dać się porwać historii Polaka z Big Red One dzielnie walczącego z III Rzeszą.
dr Robert Czulda, redaktor naczelny 
Ilustrowanego Magazynu Wojskowego ARMIA

Niepokorny, polski żołnierz w Ardenach? Zaskakujące, choć jak najbardziej możliwe! Piotr Langenfeld zwraca uwagę na wciąż mało znany fakt udziału naszych rodaków w wysiłku zbrojnym Stanów Zjednoczonych, przenosząc czytelnika nie tylko w zaśnieżone lasy belgijsko- francuskiego pogranicza, ale i w pełen tajemnic, schyłkowy okres II wojny światowej...

Łukasz Gładysiak, Ilustrowany Magazyn Historyczny 
Militaria XX Wieku

„Elsenborn” to proza mocna, barwna i rzetelna, napisana z wielkim rozmachem i dramatyzmem, kreślona dziurami od kul i lejami po bombach. Langenfeld trzymając do ostatniej karty w napięciu snuje opowieść o rodzącym się w ogniu walki męstwie, poświeceniu i braterstwie, bez upiększeń i wymuszonego patosu.

Jarosław Machura, Konflikty.pl


Bitwa o Wzgórze Elsenborn miała kluczowe znaczenie dla powstrzymania niemieckiej kontrofensywy w Ardenach, która rozpoczęła się 16 grudnia 1944 roku i miała na celu odcięcie aliantów od dostaw z portu w Antwerpii oraz zmuszenie ich do podpisania rozejmu.

Na drodze 12 Dywizji SS stanęła amerykańska 1 Dywizja Piechoty. Żołnierze Wielkiej Czerwonej Jedynki zatrzymali stalowy walec Wehrmachtu kilkaset metrów od kwatery głównej. W letnich mundurach, bez wsparcia lotnictwa stawili czoła dysponującym ogromną przewagę w ciężkim sprzęcie Niemcom i dali czas na przegrupowanie zaskoczonym aliantom.

Langenfeld opowiada o tych wydarzeniach z epickim rozmachem i poruszającym dramatyzmem, umiejętnie wplatając w historię losy Polaka walczącego o swój kraj w obcym mundurze, pod amerykańskim sztandarem.Tytuł: Elsenborn
Autor: Piotr Langenfeld
Wydawnictwo: Ender Warbook
Oprawa: miękka
Data premiery: 2012-10-17
Liczba stron: 352

4 komentarze:

  1. Zapowiada się bardzo, bardzo ciekawie. Dodatkowo książka opatrzona wspaniałą okładką!

    OdpowiedzUsuń
  2. Zapowiada się interesująco ;D

    OdpowiedzUsuń
  3. Pozapowiadała się - jak się pozapowiadała. Tym czasem okazałą się być świetną lekturą. Twórczość kolegi Langenfelda coraz bardziej mnie zachwyca. Na początku porwał mnie swoim "Afganistan - dotknąłem wojny". Teraz ciekawy zwrot akcji ;) trochę się obawiałem, a tym czasem to świetny kawałek książki.

    OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...