Strony

sobota, 12 stycznia 2013

Gambit Wielopolskiego - Adam Przechrzta [zapowiedź]


Informacja prasowa:

Książka Adama Przechrzty „Gambit Wielopolskiego” to 10. tom serii wydawniczej „Zwrotnice czasu. Historie alternatywne”. Powieść Przechrzty opowiada o alternatywnych losach Polski i Rosji w XXII wieku, ukazanych na tle alternatywnej wizji całej Europy. Przechrzta zadaje pytanie: jak wyglądałaby historia Polski gdyby nie wybuchło powstanie styczniowe?


„Adam Przechrzta napisał bardzo przewrotną, awanturniczą powieść o powstaniu styczniowym. Stworzył historyczny traktat czy, jak to mówią, powieść idei a zarazem dał popis bujnej cyberpunkowej i alternatywnej science fiction rozgrywającej się w drugiej połowie XXII wieku. Przy czym, co najdziwniejsze, w jego książce powstania styczniowego praktycznie nie ma.
Nie ma, bo ono nie wybuchło, bo, by doń nie dopuścić, margrabia Wielopolski dokonał draństwa bardziej wymyślnego niż to, jakie znamy z naszej rzeczywistości. Nie było branki tylko coś gorszego – o tym wydarzeniu dyskutuje na początku powieści dwu Polaków na służbie cara, Czachowski i Różycki. Obaj mają predyspozycje jokerów – wyrazistych, zdeterminowanych, charyzmatycznych osobników mogących wpływać na historię. Pierwszy jest byłym buntownikiem z organizacji Niepodległa, który przeszedł na służbę caratu. Drugi musi odstąpić od spisku, dokonać podobnego wyboru albo zginie”.


(fragment posłowia M. Parowskiego)

Powieść ukazuje się w ramach kampanii z okazji 150. rocznicy Powstania Styczniowego.

Wydawnictwo: Narodowe Centrum Kultury
Data wydania: 20 Styczeń 2013
Wydanie: I
ISBN: 978-83-63631-04-8
Oprawa: twarda
Liczba stron: 308
Cena: 27,00 zł

Źródło: NCK

1 komentarz:

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...